Do premiery nowego systemu operacyjnego Microsoftu zostało niewiele ponad tydzień – wielu użytkowników popularnej 7 i mocno krytykowanej 8 zdążyło już zamówić bezpłatną aktualizację do wyższej wersji. Na ten krok zdecydowali się również ci, którzy… nie posiadają legalnego systemu. Czy aktualizacja do 10 automatycznie rozwiązuje problem licencji?
Windows 10 (nie) dla wszystkich
Użytkownicy systemów Windows 7 i 8.1 i 8.1 Phone mogą dokonać bezpłatnej aktualizacji w ciągu roku. Jest to oferta tym bardziej atrakcyjna, że Windows 10 ma być ostatnim „numerowanym” systemem – zamiast wypuszczać kolejne wyższe wersje, Microsoft zdecydował się na regularne aktualizacje i wprowadzanie ewentualnych poprawek. Ci, którzy zdecydują się przejść na Windows 10, będą mogli korzystać z darmowych aktualizacji przez cały okres eksploatacji.
Bezpłatna aktualizacja nie będzie jednak dostępna dla użytkowników systemów 7 i 8 w wersji Enterprise oraz Windows RT/RT 8.1.
„Dziesiątka” na dziewięciu calach
Microsoft zdecydował się na stworzenie nowego systemu po fali krytyki, jaka spotkała 8, niedostosowaną do obsługi urządzeń mobilnych. „Dziesiątka” ma naprawić błędy poprzedniczki, dlatego Satya Nadela ogłosił, że nowy produkt giganta z Krzemowej Doliny będzie darmowy dla producentów urządzeń o przekątnej do 9 cali. Jeśli zdecydujemy się na zakup tabletu o większej przekątnej (od 10 cali wzwyż), opłata licencyjna będzie wliczona w jego cenę.
Aktualizacja a licencja
Wielu użytkowników nielegalnych kopii systemu operacyjnego Microsoftu również zdecydowało się na zamówienie aktualizacji – z doniesień medialnych wynikało bowiem, że akcją objęci są… wszyscy użytkownicy 7 i 8. Tymczasem Marek Zaleski, rzecznik prasowy Microsoftu w Polsce, w rozmowie z serwisem gazeta.pl nie pozostawił żadnych wątpliwości co do legalności zamiany pirackiej 7 lub 8 na oryginalną 10.
Nawet jeśli nielegalna kopia systemu zostanie darmowo zaktualizowana do wersji 10, nie zmieni to jej statusu i nie spowoduje przyznania licencji – aktualizacja nie uczyni z systemu pirackiego legalnego oprogramowania. Wiąże się to nie tylko z konsekwencjami prawnymi, ale obniża także bezpieczeństwo użytkownika. Nielegalny lub nieprawidłowo licencjonowany system Windows ze względu na brak regularnych aktualizacji narażony jest na większe ryzyko ze strony szkodliwego oprogramowania, w tym kradzieży danych wrażliwych, a także na mniejszą wydajność czy nieprawidłowe działanie.