Wiele miejsca poświęca się podzespołom tworzącym komputer stacjonarny, ale rzadko kiedy wspomina się o urządzeniach, bez których praca przy komputerze w ogóle nie byłaby możliwa.
Zasilacz
Nie ma może wpływu na wydajność i szybkość działania naszego peceta, ale nie warto na nim oszczędzać – w przypadku skoków napięcia to właśnie on ma chronić wrażliwe podzespoły przed uszkodzeniami. Przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na moc, która zagwarantuje optymalne zasilanie podzespołów przy pełnym obciążeniu – aby ją obliczyć można skorzystać z kalkulatorów umieszczanych na stronach producentów zasilaczy, na przykład https://www.bequiet.com/pl/psucalculator. Warto też dokładnie przeczytać specyfikację i upewnić się, czy producent podał moc maksymalną (szczytową) czy stałą (ciągłą). Innym parametrem, który ma znaczenie dla jakości kupionego przez nas sprzętu, jest jego sprawność, czyli określenie, ile pobranej energii dostarczy do podzespołów przy określonym obciążeniu, a ile „zmarnuje”. Nawet jeśli odpowiedni zasilacz okaże się nieco droższy, niż pierwotnie zakładaliśmy, będzie to inwestycja, która się zwróci. Dobre urządzenie pomoże bowiem zmniejszyć pobór prądu.
Klawiatura
W porównaniu do wartości całego komputera może wydawać się najmniej istotnym elementem. Tymczasem to właśnie od klawiatury i myszyzależy nie tylko komfort pracy, ale i zdrowie – ergonomiczna budowa tych dwóch urządzeń jest w stanie wyeliminować przede wszystkim bóle nadgarstków i chorobę zawodową programistów – zespół cieśni w obrębie nadgarstka.
Jeśli chodzi o klawiatury, wybór jest szeroki: możemy zdecydować się na klawiaturę podłączoną do komputera kablem USB lub wersję bezprzewodową, która łączy się z komputerem przez wi-fi, Bluetooth lub podczerwień. Wymaga niestety dodatkowego zasilania, ale jej zaletą jest większa mobilność.
To, na co najbardziej rzuca się w oczy przy wyborze klawiatury, to jej wysokość – gracze preferują klawiatury o wysokich klawiszach, podczas gdy dla osób, które używają klawiatur do tworzenia dokumentów tekstowych, lepiej sprawdzą się klawisze o skróconym biegu (niskie). To, czego nie zobaczymy, a usłyszymy, to mechanizm działania klawiatury – najpopularniejsze na rynku tradycyjne klawiatury membranowe mają mają klawisze osadzone na gumowych stykach, z kolei klawiatury mechaniczne do przekazania nacisku wykorzystują przełączniki, dzięki którym klawisze są bardziej sprężyste, a żeby uzyskać reakcję, nie trzeba wciskać ich do samego końca. Wadą tych klawiatur jest jednak głośne działanie.
Od układu klawiatury zależą komfort pracy i zdrowie. Prostokątne lub zaokrąglone klawiatury tradycyjne są dobrze znane wszystkim użytkownikom. Warto zwrócić uwagę także na klawiatury ergonomiczne, których lekko wygięty kształt i nachylona powierzchnia zaprojektowane są tak, aby odciążyć nadgarstki. Niektóre z klawiatur ergonomicznych są dzielone – składają się z dwóch części połączonych kablem. Chociaż na początku użytkownicy przyzwyczajeni do klawiatur tradycyjnych mogą uskarżać się na wolniejsze pisanie i niewygodę, czas i wysiłek poświęcony na na opanowanie tego typu urządzeń pomoże uniknąć problemów ze zdrowiem.
Mysz
Myszy kulkowe trafiły już do lamusa – obecnie do nawigowania kursorem wykorzystuje się tylko czujniki laserowe i optyczne, znacznie bardziej precyzyjne. Mysz, podobnie jak klawiatury, podłączymy do komputera albo za pomocą kabla, albo bezprzewodowo (wi-fi, Bluetooth), przy czym te ostatnie nie są dedykowane wyłącznie użytkownikom laptopów – coraz częściej spotykamy je także na biurkach osób, które nie lubią kilometrów kabli w miejscu pracy.
Na co zwrócić uwagę? Wybierając mysz bezprzewodową należy sprawdzić, czy odbiornik sygnału jest wbudowany, czy zewnętrzny oraz czy urządzenie będzie sygnalizowało rozładowanie. Jeśli decydujemy się na mysz zasilaną akumulatorkami dobrze, jeśli do zestawu dołączona jest ładowarka. Jeśli planujemy używać bezprzewodowej myszki z laptopem, powinna mieć zasięg do 5 metrów.
Rozdzielczość myszy wpływa na jej precyzję – poziom około 1000 dpi jest wystarczający dla przeciętnego użytkownika, ale dla graczy wskazana jest większa rozdzielczość, rzędu 1800 dpi i wzwyż. Niezależnie od rodzaju myszki, trzy przyciski (prawy-lewy i scroll) to niezbędne minimum, które zapewni komfort pracy, chociaż są myszki wyposażone także w przyciski wstecz-do przodu i przewijanie poziome. Natomiast kształt, wielkość i materiał urządzenia pozostają już kwestią indywidualnych upodobań.
Kable
W komputerze stacjonarnym są tak powszechne, że prawie niezauważalne – i w zasadzie niezbędne. Najważniejsze będą oczywiście kable zasilające. Na szczęście tu wybór jest już mniejszy i uzależniony od konstrukcji wtyczki – albo najpopularniejszy, z trzema pinami żeńskimi, albo tak zwana koniczynka z dwoma lub trzema pinami wystającymi. Jeśli planujemy zmniejszyć ilość kabli i za pomocą jednego podłączyć do komputera dwa urządzenia (na przykład monitor i drukarkę), dobrym wyborem będzie kabel dzielony (typu Y).
Kable zasilające do laptopów wraz z zasilaczem tworzą adapter i w wypadku takiego połączenia koniecznie należy zwrócić uwagę na dopasowanie wtyczki do laptopa. Innym wariantem kabli zasilających do laptopów są te przeznaczone do użytku w samochodzie, zakończone wtyczką do samochodowej zapalniczki i dostosowane do jej natężenia prądu.
Warto pamiętać, że profesjonalne sklepy oferujące sprzęt komputerowy, takie jak CebITGroup, dodają wszystkie niezbędne zasilacze do laptopów, kable zasilające i przewody do swojego sprzętu. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy mogą zaoszczędzić czas, a mają pewność, że kupują optymalnie skonfigurowane urządzenia.