Dysk twardy

Coraz większa liczba i wielkość plików na naszych komputerach sprawia, że montowane w nich dyski nie są już wystarczające. W takich momentach warto zainwestować w dysk zewnętrzny, którego najczęściej można podłączyć przez port USB, choć można spotkać rozwiązania korzystające z innych metod. Nie wiesz jaki dysk zewnętrzny wybrać? Sprawdź, na co zwracać uwagę.

Czym jest dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny, zwany również dyskiem przenośnym to sprzęt, który dzięki interfejsowi USB może być podłączony do komputera lub laptopa. Od dysku twardego montowanego na stałe różni się tym, że w każdym momencie możesz go odpiąć od komputera i podłączyć do innego urządzenia. Tak samo jak w przypadku zwykłych dysków masz do wyboru dwa typy: HDD oraz SSD. Dysk zewnętrzny służy do odciążenia wewnętrznych nośników danych, które mogą być już niewystarczające biorąc pod uwagę dzisiejsze potrzeby i standardy. 

HDD czy SSD – który wybrać?

Dyski przenośne HDD wykorzystują technologię, którą możemy spotkać w zwykłych dyskach. Ich działanie oparte jest na talerzach, na których zapisywane są różnego rodzaju dane i głowicy, która służy do zapisu i odczytu. Właśnie dzięki ruchomym elementom nośniki HDD są narażone na mechaniczne uszkodzenia i utratę danych. Z tego względu dysk przenośny HDD podczas transportu czy upadku może zostać z łatwością uszkodzony. Tego typu nośniki są również dużo wolniejsze od SSD. Dyski półprzewodnikowe są w każdym calu lepsze, ale i dużo droższe.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Często zastanawiamy się, jaki dysk przenośny będzie dla nas najlepszy. Wybór jest zależny od kilku istotnych kwestii. Na początek warto zastanowić się nad pojemnością. Dla osoby, która swojego sprzętu używa do codziennych, biurowych zadań dysk zewnętrzny o pojemności 500 GB będzie wystarczający, jednak dla kogoś, kto zajmuje się montażem muzyki, filmów czy zdjęć taka pojemność może być zdecydowanie za mała. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku graczy. Ci zazwyczaj inwestują w duże i szybkie nośniki danych. Dzięki temu mogą bez problemu magazynować potrzebne pliki, multimedia przy jednoczesnym zaoszczędzeniu miejsca na wewnętrznym dysku. 

Pod uwagę należy również wziąć rodzaje nośników zewnętrznych i ich wielkość. Najpopularniejsze są dyski w rozmiarach 2,5 cala oraz 3,5 cala. Pierwsze są małe i ciche, drugie zaś większe i cięższe, ale wytrzymałe. 

Można również wyposażyć się w przenośne dyski, które wyróżniają się dodatkowymi funkcjami – czujnikiem wstrząsów czy automatycznym backupem danych, a także sposobem zasilania czy zdolnością pracy w wysokiej temperaturze.

Dysk przenośny to świetna opcja dla każdego. Niezależnie od tego, czy gromadzisz duże ilości plików czy zbierasz materiały związane z pracą – dodatkowe miejsce do bezpiecznego przechowywania danych przyda się w każdym przypadku.