bezpieczeństwo

Posiadasz własne przedsiębiorstwo? Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie powinieneś zadbać o prawidłową ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem. Pytanie o odpowiedni program antywirusowy do firmy pojawia się bardzo często na tematycznych forach internetowych. Przy wyborze warto skupić się na kilku podstawowych kwestiach, które są niezbędne, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Zobacz sam, na co zwrócić szczególną uwagę.

Po co nam antywirus?

Istnieją osoby, które zastanawiają się nad sensem wydawania gotówki na antywirusa dla firmy. Przecież na firmowych sprzęcie, w biurze, nikt nie odwiedza podejrzanych stron internetowych. Takie myślenie jest błędne i może narazić na poważne konsekwencje. Odpowiednia ochrona przedsiębiorstwa w sieci to podstawa działania każdego rodzaju działalności. Brak skutecznego oprogramowania skutkuje wieloma konsekwencjami – utrata wszystkich danych, szczególnie tych najbardziej wrażliwych czy skasowanie wszystkich plików. Takie zdarzenie generuje niesamowite koszta. Nie warto tym samym ryzykować i oszczędzać na ochronie firmy w internecie. 

Funkcje programów antywirusowych

Każdy z antywirusów, niezależnie od marki, powinien posiadać pewne funkcję, które mogą okazać się zbawienne i nieocenione. Warto zwrócić uwagę szczególnie na programy płatne. Tanie, a co więcej – całkowicie darmowe oprogramowanie, nie tylko zostało okrojone z dużej liczby funkcji, ale również nie można go używać na komputerze przedsiębiorstwa. Aby całkowicie legalnie korzystać z programów antywirusowych dla firmy należy wykupić licencję.

 

Na jakich funkcjach zatem warto się skupić? Tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie, specyfikacji firmy oraz potrzeb. Zastanów się czy potrzebujesz zabezpieczenia samych komputerów czy bierzesz pod uwagę również ochronę serwerów, poczty czy urządzeń przenośnych.

Przydatne funkcje programów antywirusowych dla firm to między innymi:

  • ochrona przeglądarki,
  • ochrona prywatności,
  • firewall,
  • skaner poczty,
  • skaner antywirusowy,
  • ochrona serwera plików czy poczty,
  • ochrona operacji finansowych.

 

Antywirus dla dużego przedsiębiorstwa

Antywirus dla dużej firmy to wydatek, który w porównaniu z konsekwencjami, jakie może wywołać atak i utrata danych, jest stosunkowo niewielki. Duże przedsiębiorstwa wymagają zdecydowanie większego i lepszego zabezpieczenia. Nierzadko podejmowane są decyzje o zakupie oprogramowania, które kompleksowo zadba o dobro firmy. Dla wielkiego przedsiębiorstwa cena nie jest głównym kryterium wyboru. Priorytetem jest najlepsza ochrona, a co za tym idzie – skuteczność działania. Z czego mogą skorzystać duże firmy, pomijając podstawowe kwestie ochrony? Z pewnością przyda się zdalne zarządzanie oprogramowaniem. Pomoże ono kontrolować stan zabezpieczenia każdego urządzenia w sieci. Dodatkowo przydatna może być ochrona serwerów plików i poczty.

Antywirus dla małej firmy

Małe przedsiębiorstwa, w porównaniu do tych największych, nie potrzebują tylu funkcji zabezpieczających. Oczywiście wszystko zależy od specyfikacji branży i sposobu działania firmy, lecz najczęściej oczekiwania są niewielkie. Płatna wersja antywirusa na jedno lub kilka stanowisk tak naprawdę często wystarcza, aby zapewnić ochronę wszystkiego, co potrzebne. Czym kierować się przy wyborze? Tak samo jak w przypadku dużych firm – trzeba zwrócić uwagę na funkcje, które oferuje antywirus dla firmy. Przede wszystkim należy zadbać o zabezpieczenie skrzynki pocztowej, przeglądarki, serwera. Warto wziąć pod uwagę oprogramowanie, które będzie posiadało firewalla. 

 

Co może być jeszcze kluczowe przy wyborze antywirusa dla małej firmy? Niektórym może się to wydawać dziwne, ale istotne znaczenie ma rozmiar antywirusa, a tym samym jego wpływ na działanie komputera i komfort pracy. Dobre oprogramowanie, które nie zajmuje dużo przestrzeni na dysku twardym, będzie praktycznie niezauważalne dla zwykłego użytkownika. 

Nie ukrywajmy, że dla wielu mniejszych firm głównym kryterium wyboru antywirusa będzie cena. Należy sobie zadać wówczas pytanie czy będziemy wystarczająco zabezpieczeni. Przedsiębiorstwa, które przechowują dane osobowe, informacje o klientach powinny być dokładnie chronione. Warto więc czasem zainwestować, aby spać spokojnie. 

 

Wybór oprogramowania antywirusowego dla firm powinien opierać się o potrzeby i wielkość przedsiębiorstwa. Należy przy tym pamiętać, że nie warto oszczędzać na zakupie softu. Priorytetem jest skuteczna, kompleksowa ochrona wszystkich urządzeń w zakresie działania firmy.