Naprawa komputera

Laptop, podobnie jak każde inne urządzenie wymaga od czasu do czasu porządnego wyczyszczenia. Po pierwsze z pewnością wpłynie to na jego wygląd, ale także odpowiednie działanie. Zadbanie o czystość może przyspieszyć nasze urządzenie, pozbyć się problemu zawieszania, czy przegrzewania, a także przyciszyć nieco pracę laptopa. Wbrew pozorom czyszczenie laptopa wcale nie jest wymagającą ani trudną czynnością. Jak zrobić to prawidłowo? Już spieszymy z odpowiednią!

Po pierwsze – matryca

Jest to jedna podstawowych czynności, którą na pewno wykonuje mnóstwo osób. W celu prawidłowego pozbycia się zanieczyszczeń z ekranu warto sięgnąć po specjalne płyny do czyszczenia. Zazwyczaj są one w formie nawilżanych ściereczek lub w sprayu. W przypadku tych drugich ważna jest jedna kwestia – nigdy nie pryskamy sprayem bezpośrednio na ekran laptopa! Zawsze nawilżamy nimi ściereczki i dopiero wtedy czyścimy matrycę. Dlaczego jest to ważne? Płyn, który spływałby po ekranie mógłby dostać się do wnętrza laptopa i uszkodzić jego podzespoły co wiązałoby się z niemałymi problemami.

Klawiatura i touchpad

Okruchy, kurz i inne nieczystości pomiędzy klawiszami klawiatury to bardzo pospolity problem. Z upływem czasu nagromadzony brud może powodować problemy z działaniem naszej klawiatury oraz blokować poszczególne przyciski. Najczęściej stosowanym sposobem radzenia sobie z czyszczeniem klawiatury jest sprężone powietrze. Na pewno wydmucha ono większość zanieczyszczeń spod klawiszów, a te które zostaną można doczyścić z pomocą pędzelka lub delikatnej szczoteczki do zębów. Kiedy doczyścimy już wnętrze pora zadbać o zewnętrzna część klawiatury. Do tego można zastosować zwilżoną szmatkę lub nawilżane chusteczki, które z pewnością dobrze wyczyszczą przyciski. Od pewnego czasu pojawiają się także reklamy żelów do czyszczenia. Warto pomyśleć o przetestowaniu go, gdyż jego obsługa jest wyjątkowo prosta. Wystarczy położyć go na klawiaturze, a żel sam dotrze do ciężko dostępnych miejsc, w których obecny jest brud. Zanieczyszczenia przyczepią się do żelu, który następnie wystarczy zdjąć z laptopa. Do czyszczenia touchpada należy zastosować te same czynności co w przypadku klawiatury.

Pora na wnętrze

Laptop zbiera brud nie tylko w swojej zewnętrznej części. Podczas pracy zasysa on powietrze, a przez to również kurz i inne nieczystości. Jak już wcześniej wspominaliśmy może to znacząco pogorszyć funkcjonowanie urządzenia i negatywnie wpływać na nasz komfort i wydajność pracy. Dlatego też odpowiednia pielęgnacja środka laptopa jest równie istotna. Zaleca się, by w zależności od częstotliwości użytkowania laptopa czyścić jego środek oraz na 6 miesięcy do roku. Należy jednak pamiętać, że czyszczenie wnętrza w laptopie jest czynnością o wiele trudniejszą, aniżeli wymycie ekranu, klawiatury i obudowy. Środek naszego laptopa pełen jest drobnych i wrażliwych na uszkodzenia elementów. W związku z tym, jeśli nie jesteśmy profesjonalistami, lepiej nie podejmować się samodzielnego czyszczenia. Pomocne mogą okazać się serwisy, które zrobią to za nas. Jednym z nich jest sklep Fajnykomputer. Możesz zgłosić się tam wraz ze swoim laptopem, a najlepsi specjaliści dopilnują, by jego środek wyglądał jak nowy. To znacząco odświeży urządzenie oraz sprawi, że te stanie się wydajniejsze oraz zacznie działać jak nowe.