Intel Xeon jest to procesor, jednak nieco inny od tych stosowanych w większości sprzętów komputerowych. Jest to jednoznaczne z tym, że o wiele rzadziej mają z nim styczność zwykli użytkownicy komputerów, bądź laptopów. Czym w takim razie jest Xeon? Jest to procesor związany z funkcjonowaniem serwerów, co czyni go sprzętem działającym bez przerwy od chwili włączenia serwera, nawet przez wiele lat. Jest on przeznaczony do pracy przy znacznie bardziej wymagających technologiach niż procesory Intel iX (czyli doskonale wszystkim znane Intel Core i3, i5, czy i7) zazwyczaj stosowane w komputerach i laptopach. Oznacza to, że korzystając z niego w urządzeniach domowych, nie wykorzystamy w pełni jego możliwości, lecz mimo wszystko spróbować korzystać z niego zamiast ze standardowych procesorów. Warto podkreślić też, że z uwagi na fakt, iż Xeon jest procesorem serwerowym to nie posiada on zintegrowanej karty graficznej, w związku z czym trzeba się liczyć z obowiązkiem dokupienia dedykowanej karty.
Technologia HT
Technologia HT, czyli Hyper-Threading to nic innego, jak możliwość obsługi więcej niż jednego wątku przez procesor, co skutkuje optymalnym rozdysponowaniem mocy obliczeniowej. Technologię tę zastosowano po raz pierwszy właśnie w procesorze Xeon. Warto zaznaczyć, że podstawowe wersje procesorów linii Xeon posiadają od 4 do 8 rdzeni, co pozwala na osiągnięcie nawet 16 wątków. Mocniejsze wersje Xeon posiadają nawet 64 rdzenie, co daje naprawdę olbrzymią liczbę wątków. Kolejną cechą tego procesora jest to, że dzięki niemu zyskujemy możliwość utworzenia kilku procesorów na jednej płycie głównej. Jednak stworzenie tego we własnym domu niosłoby za sobą bardzo wysokie koszty.
Czy procesor Xeon jest więc odpowiednim wyborem?
Procesor Xeon może zostać świetnie wykorzystany do pracy przez osoby zajmujące się grafiką, montowaniem filmów, bądź fotografów, którzy przerabiają i modyfikują swoje prace. Wpływ na to mają powyższe aspekty, czyli możliwość utworzenia ponad jednego procesora w jednostce podstawowej, jaką jest płyta główna oraz technologia HT. Oznacza to, że Xeon doskonale sprawdzi się do prac wymagających ponadprzeciętnych obliczeń procesora, np. renderowania. Porównując Xeon do flagowego procesora, jakim jest Intel Core i7 należy zwrócić uwagę, że jest on mimo wszystko nieco mniej wydajnym rozwiązaniem. Z drugiej strony jest on tańszy, co z pewnością trzeba uznać za zaletę. Część osób zapewnie ciekawi jak procesor Xeon sprawdzi się w grach komputerowych. Otóż, gdy dobrze zmontujemy cały sprzęt komputerowy procesor ten powinien przyzwoicie poradzić sobie w przypadku gier. Jednak obecnie niewiele tytułów wykorzysta w pełni jego potencjał, aczkolwiek nigdy nie wiadomo jak za parę lat rozwinie rynek gamingowy. Możliwe, że postawienie na Xeon obecnie przyniesie nam korzyści w przyszłości.