Gadżety komputerowe

Komputer sam w sobie jest fantastycznym urządzeniem, które znacząco ułatwia nam codzienne życie. Korzystanie z niego dla jednych jest mniej, a dla drugich bardziej wymagającym zadaniem. Bez względu jednak na to warto wyposażyć i udoskonalić swój sprzęt o dodatkowe gadżety. Rynek akcesoriów do komputerów jest bardzo duży i prężnie się rozwija. W zależności od naszych potrzeb możemy dokupować dodatki funkcjonalne lub typowo estetyczne, które wzbogacą wygląd naszego komputera lub laptopa. O czym warto pomyśleć podczas zakupu urządzenia, albo w jaki sposób udoskonalić nasz obecny sprzęt? Postaramy się wskazać dziś kilka dobrych rozwiązań.

Na początek funkcjonalność

Decydując się na zakup laptopa posiadamy w nim podstawowe elementy, dzięki którym możemy pracować. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku komputerów stacjonarnych. Tutaj często kupujemy sam komputer, a wszystkie pozostałe, niezbędne do jego użytkowania, elementy jesteśmy zmuszeni dokupić. Dlatego zanim wybierzemy samo urządzenie rozglądnijmy się po rynku w poszukiwaniu najlepszych dodatków.

Przede wszystkim skupmy się na wyborze odpowiedniego monitora. W zależności do czego będziemy używać naszego komputera należy wybrać monitor idealny do tych celów. Należy pamiętać, że inny monitor wybierze gracz, inny grafik, a na jeszcze odmienny zdecyduje się osoba korzystająca z komputera do pracy biurowej. Na naszej stronie znajdziesz niezwykle pomocny wpis czym kierować się w wyborze monitora.

Następnym krokiem powinien być dobór odpowiedniej klawiatury. Tutaj również wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy użytkować nasz nowy sprzęt. Wbrew pozorom, że klawiatura to jedynie „nowsza maszyna do pisania” okazuje się, że wcale tak nie jest. Do wyboru posiadamy trzy rodzaje klawiatury – mechaniczną, membranową i hybrydową. Pierwsza z nich charakteryzuje się tym, że każdy z klawiszów posiada indywidualny przełącznik. Ich cena jest nieco wyższa od standardowych klawiatur, jednak odznaczają się większą trwałością i są doskonałym rozwiązaniem dla graczy. Klawiatura membranowa, czyli klasyczna i najczęściej spotykana. Jest to również najtańsze rozwiązanie. Jej budowa zbliżona jest do budowy pilota od telewizora. Pod przyciskami rozciągnięta jest membrana, czyli „guma”, która podczas przyciśnięcia danego klawisza powoduje styk w określonym obszarze. Ostatnią z klawiatur jest hybryda. Jak sama nazwa mówi jest to połączenie dwóch poprzednich klawiatur. Charakteryzuje się tym, że szybkość działania klawiszy jest równie szybka jak w klawiaturze mechanicznej, a przy tym pozostaje ona sporo cichsza.

Nie zapomnij o odpowiedniej myszy do komputera. Przydaję się ona także do laptopów, gdy nie chcemy korzystać jedynie z touchpada. Czy wybór odpowiedniej myszki naprawdę jest taki ważny? Otóż tak. Nieodpowiednia mysz komputerowa może doprowadzić do przeróżnych problemów podczas długiej pracy przy komputerze. Ból nadgarstka, dyskomfort, drętwienie palców, to jedynie niektóre skutki źle dobranej myszy. Oprócz tego, podobnie jak w poprzednich dodatkach należy kierować się swoimi potrzebami. W zależności od tego należy postawić na myszkę bardziej precyzyjną, wygodniejszą lub posiadającą większą czułość (odpowiednie DPI).

Finalnie pora pomyśleć o głośnikach lub słuchawkach komputerowych. To również bardzo istotna rzecz, bez której nie będziemy w stanie usłyszeć tego wszystko, co dzieje się na naszym komputerze. Jeszcze kilka lat wstecz o wiele popularniejsze było korzystanie wyłącznie z głośnik, lecz obecnie wiele osób przenosi się na słuchawki, które posiadają lepszą słyszalność oraz sprawiają, że dźwięk słyszy wyłącznie ich użytkownik. Tylko od Ciebie zależy na co się zdecydujesz. W przypadku gier, pracy, czy precyzyjnych zadań związanych m.in. z dźwiękiem słuchawki będą o niebo lepszym wyborem. Jednak, gdy chodzi o relaks i rozrywkę przy dobrym filmie wówczas głośniki mogą okazać się bardziej komfortowe.

Dla osób, które używają swoich komputerów do komunikacji z innymi absolutnym „must have” będzie także kamera internetowa i mikrofon. Dzięki temu prowadzenie konwersacji z innymi użytkownikami, pracownikami, kontrahentami, czy nawet bliski będzie o wiele płynniejsze i łatwiejsze.

Wygląd też jest ważny

Kiedy mamy już skompletowany cały sprzęt komputerowy wraz z dodatkami można pomyśleć o ich udoskonaleniu. Coraz popularniejsze stają się podświetlanie klawiatury, myszy i niemal każde inne akcesorium. Jednak gadżety do komputera tego typu są jedynie zależne od preferencji ich użytkownika. Kolorowe światła, czy ekstrawagancki wygląd sprzętu nie dodają już niczego poza tym, że cieszą oko ich właściciela. Jednak pamiętajmy, każdemu może podobać się coś odmiennego. Jeśli ktoś pragnie wzbogacić swój komputer o takie gadżety to obecnie ma wielkie pole do popisu. Wielkie myszki z przyciskami niczym klawiatura – jest, klawiatury podświetlające się w rytm muzyki – jest, słuchawki wzbogacone o pluszowe uszy – są. A do dopiero część z niezwykłych „bajerów” dostępnych na rynku

Postaw na oryginalność

Od pewnego czasu powstaje wiele gadżetów, które mają być zabawne, nietypowe, czy ciekawe dla użytkowników. Nie są to przedmioty, które szczególne wspomogą nas w pracy, jednak mogą umilić czas spędzony przed ekranem komputera i laptopa. Można wśród nich wymienić: wiatraczki USB, lampki USB, miniaturowe niszczarki do papieru, figurki z rozgałęziaczami portów USB i wiele innych, które urozmaicą nieco wygląd wokół komputera.