Laptop na panelach

Laptopy kilka lat temu na stałe wpisały się w życie większości ludzi na świecie. Są o wiele bardziej praktyczne niż komputery stacjonarne – zabierają mniej miejsca, są bardziej energooszczędne. Na kupno nowego laptopa poświęcamy z reguły wiele czasu. Sprawdzamy dokładnie parametry techniczne, zakres gwarancji, staramy się dopasować sprzęt do naszych potrzeb. Jakiś czas temu taki zakup wiązał się z wydaniem sporej gotówki. Dziś ceny komputerów przenośnych nie są tak zabójcze jak kiedyś, a jednocześnie oferują znacznie więcej niż jakiekolwiek inne urządzenia.

Niestety, jak wszystko inne, laptopy mają swoje wady. Są nimi między innymi ich awaryjność i skomplikowana naprawa. Coraz nowsze urządzenia są cieńsze, mniejsze i lżejsze niż poprzednicy. To wiąże się z zastosowanymi technologiami, które nie do końca sprawdzają się podczas reperowania urządzenia. W dużej mierze dzisiejsze komputery przenośne to jedna płyta, a nie kilka wymiennych elementów. Z tego powodu należy zadbać o swojego laptopa, aby służył jak najdłużej bez reperowania. Warto w tym celu poznać podstawowe zasady, które pozwolą nam na dłuższą radość z użytkowania sprzętu.

Nie pozwól, aby laptop się przegrzewał

Bardzo często słyszy się, aby nie używać laptopa w łóżku, na kocu czy kolanach. Może to powodować brak odpowiedniej wentylacji, a co za tym idzie – sprawnego chłodzenia. To z kolei doprowadzić może do przegrzania laptopa i uszkodzenia podzespołów. Oczywiście ta zasada nie tyczy się każdego urządzenia. Dużo w tym przypadku zależy od umiejscowienia otworów wentylacyjnych, specyfikacji laptopa czy temperatury jego pracy. Warto również regularnie dbać o czyszczenie i konserwację komputera przenośnego. Możesz zrobić to samo albo oddać sprzęt do profesjonalnego serwisu, który zadba o cały układ chłodzenia.

Nie kładź napojów obok urządzenia

To chyba najprostsza zasada, której przestrzeganie może uchronić nasz sprzęt przed awarią, a nas przed bezsensownym wydawaniem pieniędzy. Nigdy nie stawiaj kubków, szklanek czy butelek z napojami obok laptopa. Zalanie sprzętu to jedna z najbardziej popularnych usterek, która sporo kosztuje. Jeśli jednak wydarzy się przykra sytuacja, należy wyłączyć zasilanie i jeśli jest taka możliwość – wyciągnąć baterię. Niestety, jeżeli ciecz wylała się na laptopa, sama prędko nie zniknie. Wówczas należy oddać sprzęt do specjalisty, który oceni straty.

Otwieraj i zamykaj laptopa łapiąc za środek

Otwierając lub zamykając laptopa zawsze łap za środek górnej klapy urządzenia. Staraj się to robić spokojnie, bez szybkich, raptownych ruchów. Ruszanie matrycą łapiąc za rogi może spowodować pęknięcie zawiasu, a nawet uszkodzenie matrycy. Naprawa zawiasów jest stosunkowo łatwa, ale części nie zawsze są dostępne. Wówczas zaczynają się problemy, które mogą być kosztowne.

Nie pozwól, aby ładowarka była ciągle podłączona

Pamiętaj o tym, aby po naładowaniu laptopa do 100% odłączyć go od zasilania. Dzięki temu bateria w urządzeniu będzie pracować znacznie dłużej. W nowoczesnych laptopach stosuje się innowacyjne zabezpieczenia, które dbają o to, aby baterie nie rozładowały się do końca. Warto jednak pamiętać, że trzymają one cały czas najwyższy poziom naładowania, aby w każdej chwili, po odłączeniu ładowarki, urządzenie mogło pracować jak najdłużej. Ciągłe podłączenie nie jest więc korzystne i wpływa na wydajność baterii.

Nie wstrząsaj i unikaj uderzeń

Z każdym nowym urządzeniem elektronicznym obchodzimy się bardzo delikatnie, zwracając uwagę na każdy detal. Z czasem jednak przestajemy się przejmować i nadmiernie dbać o to, aby nie uszkodzić sprzętu. Niestety, każde uderzenie, mocniejsze odłożenie laptopa na twardą powierzchnię czy nawet praca na kolanach może doprowadzić, że uszkodzimy sprzęt fizycznie. Do tego dochodzą wstrząsy, na które podzespoły mogą być bardzo wrażliwe. Zwracaj uwagę na to, jak obchodzisz się ze swoim przenośnym komputerem. Bądź ostrożny przy każdym odkładaniu go, a także podczas transportu. Dzięki temu możesz znacznie wydłużyć jego żywot.

Zwracaj uwagę na to, w co klikasz

Nie będziemy się rozwodzić tu o szkodliwym oprogramowaniu. Jednak warto wiedzieć, że większość wirusów dostarczamy sobie sami. Różnego rodzaju reklamy, odwiedzanie podejrzanych stron internetowych czy instalowanie aplikacji nieznanego pochodzenia – wszystko to potęguje ryzyko pojawienia się problemów z odpowiednim funkcjonowaniem systemu. Zwracaj uwagę na to, co instalujesz. Nie zaśmiecaj również dysku zbędnymi rzeczami.

Te podstawowe zasady pozwolą Ci na dłuższe cieszenie się ze sprawnego laptopa. Nie pozwól, aby Twoje zaniedbanie postawiło na nim krzyżyk. Z reguły naprawy związane z nieprawidłowym użytkowaniem urządzenia są dość kosztowne. Można ich jednak uniknąć, stosując się do kilku ważnych zaleceń.