Co najczęściej psuje się w laptopach

W dzisiejszych czasach laptop jest urządzeniem, którego znajdziemy w prawie każdym domu. Kompaktowy i poręczny sprzęt pozwala na zdalną pracę, przeglądanie stron internetowych czy rozrywkę po ciężkim dniu pełnym obowiązków. Bardzo często transportujemy je w torbie czy plecaku, nie zważając przy tym na specjalne traktowanie i szczególną ostrożność. Z tego względu są to urządzenia, które muszą wytrzymać o wiele więcej niż zwykłe komputery stacjonarne. Narażone są na awarie i różnego rodzaju uszkodzenia, również te fizyczne. Są również trudniejsze w naprawie niż zwykłe komputery. Awarie są różne, a dziś postaramy się przytoczyć te najczęściej występujące.

Problemy z systemem

Zaczniemy od awarii, które nie mają związku z podzespołami znajdującymi się pod obudową. Są nimi różnego rodzaju problemy z systemem czy oprogramowaniem. Jeśli błędy pojawiają się regularnie powinniśmy zainteresować się ich pochodzeniem. Zazwyczaj są to problemy ze sterownikami czy uszkodzeniami plików systemowych. Dodatkowo często przyczyną różnego rodzaju problemów są wirusy, które sieją spustoszenie i są w stanie unieruchomić laptopa na długi czas. W niektórych przypadkach niszczą pliki, wyciągają dane do logowania w różnych platformach czy przejmują wbudowane w urządzenie kamery. Aby tego uniknąć należy nie klikać w różnego rodzaju podejrzane strony, wiadomości, a także nie instalować aplikacji z niewiadomego pochodzenia. Warto tworzyć backup ważnych danych i wyposażyć się w dobrego antywirusa, który będzie ostrzegał nas przed szkodliwym oprogramowaniem.

Niesforny ekran

Ekran jest często słabym punktem wielu laptopów. Uszkodzenia matrycy pojawiają się dość często. Ich przyczyną jest najczęściej nieprawidłowe użytkowanie urządzenia, a także uderzenia, upadki, szybkie, gwałtowne zamknięcie pokrywy czy nawet położenie na laptopa ciężkiego przedmiotu. Wówczas na ekranie pojawiają się różnego rodzaju kreski, które uniemożliwiają sprawne korzystanie z urządzenia. Naprawienie takiego uszkodzenia jest dość kosztowne, a na pewno problematyczne. Nierzadko również dochodzi do całkowitego rozbicia matrycy. Warto więc należycie dbać o ekran i unikać sytuacji, w których ekran może zostać uszkodzony.

Dysk twardy – częste źródło problemów

Awarie dysku twardego często są proste w naprawie, ale tutaj dobre informacje się kończą. Transport, szybkie obracanie urządzenia czy nawet wkładanie do torby może narazić nas na koszty, szczególnie w przypadku dysków HDD. Wówczas głowica, która znajduje się bardzo blisko talerza, uderza w niego, zostawiając na nim ślad. Najczęściej uszkodzenie nośnika wiąże się z utratą danych i wymianą podzespołu. O ile w przypadku starszych urządzeń nie ma z tym żadnego problemu, tak w nowszych, a szczególnie ultrabookach trzeba rozebrać całe urządzenie, aby dostać się do dysku. Jeśli dostrzeżesz w swoim laptopie wolną pracę systemu, zawieszanie się, problemy z uruchomieniem oprogramowania to bardzo możliwe, że dysk twardy w Twoim urządzeniu kończy swój żywot. Dane można odzyskać, ale często wiąże się to ze sporymi wydatkami.

Porty i gniazda – przypadłość urządzeń przenośnych

Do serwisów często trafiają urządzenia, w których uszkodzeniom mechanicznym uległy porty USB, wejścia AUX czy gniazda zasilania. Są to usterki, których nie sposób czasem uniknąć – nieuwaga w połączeniu z podłączaniem do laptopa różnego rodzaju urządzeń sprawiają, że porty czy gniazda ulegają uszkodzeniu. Zwykle tworzone są z delikatnych materiałów, stąd też bardzo łatwo można je poluzować czy wyłamać. Z usterką ciężko poradzić sobie samemu i nierzadko trzeba skorzystać z usług profesjonalnego serwisu.

Problemy z zawiasami

Obudowa laptopa to element, który jest najbardziej narażony na wszelkie przeciążenia. Zdarza się, że nawet kilka razy dziennie otwieramy i zamykamy komputer przenośny, co prowadzi do częstych usterek związanych z zawiasami czy obudową. Niesie to za sobą również ryzyko uszkodzenia matrycy. Jeśli przytrafiła Ci się taka usterka, istnieją dwa sposoby na poradzenie sobie z nią – wymiana uszkodzonego elementu na nowy lub jego regeneracja.

Komputer przenośny to świetne rozwiązanie dla każdego – jest poręczny, lekki, a przede wszystkim pozwala na korzystanie z niego w każdym momencie. Niestety, w związku z tym często ulega awariom, które mogą go unieruchomić na dłuższy czas. Warto stosować się do kilka prostych zasad, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia usterek.