Jak wybrać laptopa dla studenta

Na rynku dostępna jest ogromna liczba komputerów. Wybór odpowiedniego modelu może przyprawiać o zawrót głowy, szczególnie jeśli nie ma się żadnego rozeznania w kwestiach technicznych. Nasz poradnik pomoże Ci to zrobić bezboleśnie.

 Jakiej marki laptopa kupić?

 Czy marka ma znaczenie? I tak, i nie. Za najlepsze uważane są komputery Apple i Dell oraz wyższe serie HP i Lenovo (szczególnie seria ThinkPad). Są to modele o przeznaczeniu biznesowym, dlatego stawiane są przed nimi wyższe oczekiwania pod względem trwałości i ogólnej jakości. Wśród produktów tańszych marek, takich jak Acer czy Asus, znajdują się jednak również bardzo udane modele. Szczególnie gracze powinni zainteresować się ich ofertą, a także osoby cieniące sobie bardziej efektowny design.

 Jaki procesor?

 Wszystko zależy od przeznaczenia komputera. Jeżeli zamierzasz na nim tylko korzystać z pakietu biurowego, przeglądarki internetowej i odtwarzacza multimediów, to w zupełności wystarczy do tego procesor Celeron lub i3. W przypadku korzystania z bardziej zaawansowanych aplikacji, na przykład Adobe Photoshop lub Autodesk AutoCAD, warto zainwestować w i5 lub i7. W starsze gry pograsz na komputerze z procesorem tej pierwszej klasy, ale do najnowszych tytułów lepiej nie siadać bez i7 na pokładzie.

 Ile pamięci RAM?

 Dowcip mówi, że nikt nigdy nie powiedział, że jego komputer ma zbyt dużą ilość pamięci RAM. Do podstawowych zastosowań 4GB będzie wystarczające, jeśli jednak chcesz korzystać z bardziej wymagających aplikacji (w tym gier), to 8GB jest dla Ciebie minimum. W większości modeli pamięć RAM jest wymienna i można ją często rozszerzyć z pomocą dodatkowej lub większej kości.

 Jaka wielkość matrycy? Matowa czy błyszcząca?

 Od wielkości matrycy zależy zarówno wielkość komputera, jak i komfort korzystania z niego. Im większa, tym wygodniej się go używa, ale trudniej transportuje. 15” i 17” to dobry wybór dla tych, którzy chcą po prostu postawić go na biurku, a tzw. netbooki (8-12 cali) to dobry wybór dla osób, które chcą głównie korzystać z komputera będąc w ruchu i schować go do każdej torby. 13” i 14” to kompromis między komfortem a mobilnością.

 Drugą ważną kwestią do rozważania jest wykończenie matrycy. Na rynku obecne są komputery z dwoma ich rodzajami – matowe i błyszczące. Pierwsze oddają bardziej naturalne kolory i łatwiej się nich pracuje w silnym świetle słońca, drugie oferują bardziej nasycone, a więc atrakcyjniejsze barwy, oraz wyglądają efektowniej. W dużym uproszczeniu – do pisania i projektowania lepsza będzie matryca matowa, do grania i oglądania filmów – błyszcząca.

 Jaka pojemność baterii?

 Od jej pojemności zależy długość działania laptopa. Jeżeli zamierzasz korzystać ze swojego notebooka tylko przy biurku, to ten parametr nie ma dla Ciebie większego znaczenia. Jeśli jednak chcesz zabierać ze sobą komputer na uczelnię lub do biblioteki, to pojemny akumulator powinien być jednym z podstawowych kryteriów wyboru.

 W jakich laptopach są dobre klawiatury?

 Aspekt często niesłusznie pomijany w ocenie jakości komputera. Nie dla wszystkich ma to oczywiście znaczenie, ale dobra klawiatura czyni pisanie na komputerze znacznie przyjemniejszym. Jeżeli jesteś studentem humanistyki lub po prostu lubisz lub musisz dużo pisać, może być to dla Ciebie istotny element. Dobre klawiatury mają zazwyczaj laptopy Apple oraz wysokie modele Lenovo (seria Thinkpad) i Dell.

 Wygląd

 Jeżeli wygląd komputera ma dla Ciebie największe znaczenie, to raczej nie przekonamy Cię o istotności pozostałych czynników. W takim razie po prostu wybierz laptopa, który najbardziej Ci się podoba. :)

 Jeżeli potrzebujesz porady w sprawie wyboru komputera na studia, napisz do nas na adres info@fajnykomputer.pl lub zadzwoń pod numer 71 308 98 97. Możesz także od razu przejść do naszego katalogu i wytypować idealny dla siebie laptop na studia.

1 Czy na sprzęt poleasingowy udzielana jest gwarancja?

\Wśród polskich firm i konsumentów wiedza o możliwości zakupu komputerów z zakończonego leasingu jest nieduża. Gdy dowiadują się o jej istnieniu, jedno z pierwszych pytań, jakie zadają, brzmi: czy jest na to gwarancja? Oto odpowiedź.

Sprzęt poleasingowy zazwyczaj ma ponad dwa lata, więc w większości przypadków gwarancja producenta już go nie obejmuje. Nie musi to jednak oznaczać zupełnego braku jakiegokolwiek zabezpieczenia dla kupującego. Niektórzy sprzedawcy oferują własną gwarancję na sprzęt z leasingu. Nie można wprawdzie oczekiwać, by była ona równie długa jak ta pierwotnie udzielana przez producenta, ale bez wątpienia warto mieć chociaż taką. Jednocześnie nie trzeba obawiać się jej krótkiego okresu. Jeżeli sprzęt renomowanego producenta (a głównie takie marki znajdują się w ofertach poleasingowych) działał w firmie bez problemu przez 2-3 lata, to jest mało prawdopodobne, by nagle zepsuł się po miesiącu objętym gwarancją.

Towar (nie)zgodny z umową

Gwarancja to jednak nie jedyne zabezpieczenie – podstawowym są bowiem prawa konsumenta. Pierwszą rzeczą po zakupie sprzętu poleasingowego powinna być ocena jego realnego stanu i porównanie jej ze specyfikacją podaną przez sprzedawcę. W przypadku zaufanych sklepów nie należy się tutaj spodziewać żadnych problemów – sprzęt jest dokładnie identyfikowany, opisywany i przygotowany do sprzedaży, m.in. poprzez jego czyszczenie – zarówno fizyczne, jak i znajdujących się na nim danych.

Pamiętaj, że w przypadku prywatnego zakupu nie potrzebujesz gwarancji, by zgłosić niezgodność zakupionego sprzętu z deklaracjami sprzedawcy. Umożliwia Ci to obowiązujące w naszym kraju prawo i każdy sklep musi go przestrzegać. By uniknąć kłopotów, warto wybrać rzetelnego sprzedawcę. Jak go rozpoznać? Ktoś taki chętnie odpowie na pytania dotyczące parametrów sprzętu i dokładnie wyjaśni, co oznaczają poszczególne kategorie nadawane produktom z leasingu. Uzyskana w ten sposób wiedza pozwoli Ci po zakupie zweryfikować, czy otrzymany sprzęt spełnia deklarowane wymagania.

Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy kupujesz sprzęt na potrzeby swojej firmy. Tutaj zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego. Oznacza to, że nie chroni Cię w tym wypadku prawo konsumenckie i w ramach zawieranej umowy może zostać ograniczona odpowiedzialność sprzedawcy. Przed zakupem należy więc dokładnie zapoznać się z warunkami transakcji, gdyż w tym wypadku jesteśmy w większym stopniu zdani na siebie i musimy zadbać o swój interes.

Kryterium pozwalającym na zwrot towaru może być ograniczona funkcjonalność. Matryca z martwymi pikselami nie jest powodem do zwrotu, producenci nawet przy nowym sprzęcie dopuszczają taki wariant. Co to oznacza? Chodzi tu o obniżenie sprawności sprzętu, czyli np. uszkodzenie klawiatury czy wyłamany zawias od laptopa. Nie można więc zwrócić komputera z powodu niezwiązanego z jego prawidłowym działaniem, czyli na przykład innego koloru obudowy, co jest dozwolone w sprzedaży konsumenckiej.

Najwygodniejszy wariant to serwis door-to-door

Na jaki rodzaj serwisu gwarancyjnego szczególnie warto zwrócić uwagę? Taki, który będzie dla Ciebie najbardziej korzystny. Chodzi o wygodę korzystania z usługi serwisowej. Szukanie punktu serwisowego w swoim mieście może być kłopotliwe, a w przypadku małych miejscowości znalezienie takiego miejsca wręcz niemożliwe. Dlatego najwygodniejszym dla klienta rozwiązaniem jest serwis zdalny na zasadzie door-to-door (od drzwi do drzwi). Na czym to polega?

W momencie ewentualnej awarii musisz skontaktować się z serwisem i złożyć zgłoszenie o usterce poprzez system obsługi klienta. Następnie zamawiasz usługę kurierską z odbiorem w wybranym przez Ciebie punkcie – domu lub miejscu pracy. Kurier przyjeżdża po przesyłkę i dostarcza ją do serwisu. Po naprawie sprzęt zostaje odesłany na Twój adres. Oznacza to, że możesz zrealizować przysługujące Ci prawa gwarancyjne bez wychodzenia z domu.

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zakup sprzętu poleasingowego z gwarancją czy bez, masz prawo oczekiwać, że zakupiony towar będzie zgodny z opisem sprzedawcy. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci okresu gwarancyjnego oferowanego sprzętu warto zawsze mieć. W końcu, jak mówią, przezorny zawsze ubezpieczony. Tym bardziej, że uczciwy sprzedawca, oferujący towar dobrej jakości, nie będzie miał problemu z tym, by ją udzielić.

Polecamy w sklepie Firebit.pl Laptopy poleasingowe, Komputery poleasingowe  z gwarancją.

2. Jaki komputer wybrać dla studenta?

Pierwszym krokiem jest określenie budżetu, jaki możesz przeznaczyć na zakup komputera na studia. Czasy horrendalnych cen za najprostsze maszyny na szczęście skończyły się już dawno temu. Obecnie za stosunkowo nieduże pieniądze można nabyć zupełnie przyzwoity sprzęt, który spełni oczekiwania przeciętnego użytkownika. W dodatku jeśli zdecydujesz się na zakup komputera poleasingowego, możesz albo zaoszczędzić sporo pieniędzy, albo w wyznaczonej kwocie nabyć maszynę lepszej klasy.

 Laptop czy stacjonarny dla studenta?

 Podstawową decyzją jest wybór pomiędzy komputerem stacjonarnym a notebookiem. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego trzeba dobrze rozważyć tę kwestię. Laptop jest wygodniejszy pod tym względem, że łatwo go transportować z domu rodzinnego do studenckiego mieszkania lub akademika, a później podczas kolejnych przeprowadzek. Można także zabierać go ze sobą na uczelnię, do kawiarni lub znajomych, by razem uczyć się do egzaminu czy przygotowywać projekty zaliczeniowe.

 Jeżeli zamierzasz w trakcie studiów dzielić z kimś pokój, to korzystanie z komputera stacjonarnego może być kłopotliwe. Do jego użycia potrzeba biurka, najlepiej takiego, które zostało zaprojektowane w tym celu. Laptop ma tutaj oczywistą przewagę, gdyż korzystać z niego można po prostu siedząc na krześle i trzymając go na kolanach lub nawet leżąc w łóżku. Nie jest to może najwygodniejsze, ale – w przeciwieństwie do obsługi zwykłego   zestawu komputerowego – możliwe.

 Komputery stacjonarne jednak dysponują zazwyczaj większą mocą i dają możliwość łatwej rozbudowy oraz dobierania podzespołów według własnego uznania. W przypadku notebooków niewiele elementów można wymienić na nowsze, co oznacza, że taki komputer szybciej się starzeje.

 Komputer tylko do nauki czy także do grania?

 Kompletny stacjonarny zestaw komputerowy można nabyć w ofercie poleasingowej już za nieco ponad 500 zł. Nowy sprzęt to koszt rzędu 700-800 zł. Taki komputer nie będzie oczywiście demonem wydajności, ale do podstawowych zastosowań, takich jak pisanie prac zaliczeniowych, oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy po prostu przeglądanie internetu w zupełności wystarczy. Jeżeli chcesz wyposażyć się w maszynę do grania, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 2-3 tysięcy złotych, w zależności od tego, jak dużej mocy potrzebujesz i czy zdecydujesz się na tradycyjną czy poleasingową ofertę. Za taką kwotę kupisz już sprzęt, na którym pograsz w najnowsze tytuły.

 W przypadku laptopów poleasingowych koszt najtańszego komputera z niedużą matrycą będzie podobny, ale może okazać się że mały wyświetlacz nie będzie dla Ciebie zbyt komfortowy. Ceny najprostszych pełnowymiarowych, nowych laptopów zaczynają się od 1000 zł, ale nadają się tylko do podstawowych zadań. Sprzęt pozwalający na swobodne korzystanie z najnowszych gier to koszt rzędu 3-4 tysięcy złotych, a czasem nawet więcej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że granie na komputerze stacjonarnym dla większości osób jest jednak wygodniejsze. Również wspomniana wcześniej możliwość rozbudowy i łatwej optymalizacji sprzętu z pewnością będzie dla graczy olbrzymią zaletą, gdyż wymagania gier przez cały czas rosną.

 Jeżeli już wiesz, jaki typ urządzenia będzie dla Ciebie najlepszy, zachęcamy do zapoznania się z wpisami poświęconymi wyborze laptopa dla studenta lub komputera stacjonarnego do nauki.

 Potrzebujesz porady w sprawie wyboru komputera na studia? Pomożemy Ci – wystarczy, że napiszesz na adres info@fajnykomputer.pl lub zadzwonisz pod numer + 48 71 308 98 97. Możesz też od razu zapoznać się z naszą ofertą i wybrać odpowiedni dla siebie sprzęt.