Laptop z systemem czy bez

Większość oferowanych komputerów na rynku posiada już wgrany system operacyjny. Zdarzają się jednak urządzenia, które go nie zwyczajnie nie mają. Wówczas są one zdecydowanie tańsze. Czy inwestowanie w laptopa bez systemu ma sens? Przecież i tak trzeba zainstalować oprogramowanie, które pozwoli na sprawne działanie. Większość z nich sporo kosztuje. Finalnie nasuwa się pytanie – lepiej zainwestować w komputer z systemem czy bez niego?

Laptop z wgranym systemem

Urządzenie z fabrycznie zainstalowanym systemem, którym zazwyczaj jest Windows, pozwala na otrzymanie laptopa gotowego do użycia. Posiada on wszelkie potrzebne sterowniki, bez których nie mógłby dobrze funkcjonować. Po zakupie wystarczy włączyć sprzęt i cieszyć się z jego funkcjonalności, które pozwalają pracować, oglądać filmy, przeglądać internet czy odprężyć się przy ulubionej grze. Inną sprawą jest, że z większości programów, które dostarczone były przez producenta, nie będziemy korzystać. Są one zazwyczaj podstawowe, bez rozbudowanych funkcji. Dodatkowo denerwują one automatycznym uruchamianiem się wraz z włączeniem komputera i załadowaniem systemu. Co prawda, można je odinstalować, ale czy zwykły użytkownik komputera będzie to robił? Jest to wątpliwe. Jeszcze większym problemem może być odpowiednie odinstalowanie wspomnianych programów.

Laptop bez systemu operacyjnego

Alternatywą dla komputera z systemem jest oczywiście zakup urządzenia bez systemu. Zaletą z pewnością jest cena, która jest nieco niższa, przy czym należy pamiętać, że jakiś system trzeba będzie zaaplikować na dysk laptopa. Jeśli posiadasz oryginalny system Windows czy jesteś fanem darmowego Linuxa nie potrzebujesz kupować urządzenia z wgranym oprogramowaniem. Pieniądze, które zaoszczędzisz możesz wykorzystać do innych celów, np. kupna licencji programu, który będzie Ci potrzebny do pracy, zakupu mocniejszego i bardziej wydajnego laptopa czy wyposażenie się w akcesoria mające na celu usprawnienie działania. Zainstalowany samodzielnie system nie będzie zawierał dodatkowych programów. Nie chcesz instalować Windowsa? Zawsze możesz wybrać darmowego Linuxa.

Która opcja zatem będzie lepsza?

Jeśli jesteś osobą, która używa urządzenia tylko do prywatnych celów – zakup laptopa z zainstalowanym już systemem wydaje się być dobrą opcją. Oczywiście wszystko zależy od podejścia, a także posiadanych już wcześniej zasobów. Kupowanie komputera bez systemu, aby wyposażać się zaraz w płatną wersję Windowsa jest całkowicie bez sensu. Jeśli natomiast zastanawiasz się nad innym oprogramowaniem (np. Linux) warto przemyśleć zakup nowego urządzenia pod kątem zainstalowanego systemu. Oprócz tego istnieje jeszcze oprogramowanie iOS, lecz zainstalowanie go na urządzeniach innych niż marki Apple będzie praktycznie niemożliwe.