swiecąca klawiatura laptopa

Wydajność komputera to jeden z ważniejszych czynników, który decyduje o jakości urządzenia. Jest to moc obliczeniowa, jaką posiada dany komputer. Jeszcze nie tak dawno temu jej sprawdzenie było dużym wyzwaniem. Dzisiaj jednak narzędzi do testu wydajności komputera jest mnóstwo. Zastanawiasz się od czego zależy wydajność laptopa i jak ją ewentualnie poprawić? Sprawdź!

Jak sprawdzić wydajność komputera?

Wydajność komputera możesz sprawdzić przy użyciu odpowiednich narzędzi. Istnieją darmowe programy, które są w stanie diagnozować sprzęt. Dzięki nim dowiesz się, w jakim stanie jest Twój komputer, a także poznasz rzeczywiste parametry wszystkich podzespołów. Ich zadaniem jest również testowanie wydajności sprzętu. Bez problemu sprawdzisz pracę karty graficznej, częstotliwość reakcji pamięci RAM czy będziesz mógł monitorować działanie procesora w czasie rzeczywistym.

Co wpływa na wydajność sprzętu komputerowego?

To, czy nasz komputer będzie wydajny zależy od wielu różnych czynników. Różnice będą wynikać nie tylko z samych podzespołów, ale także systemów. Jakość pracy naszego laptopa czy komputera stacjonarnego warunkuje między innymi ilość pamięci RAM, pojemność i typ dysku twardego, oprogramowanie, szybkość procesora czy nawet zainstalowane w danym momencie sterowniki. Na wydajność komputera z pewnością wpływa obciążenie jednostki. Jeśli na dysku znajdują się programy, których często używamy, a przy tym są one “ciężkie” dla naszego systemu – wydajność sprzętu z pewnością spadnie.

Wydajność komputera a podzespoły

Przy wyborze komputera musimy zastanowić się, do jakich celów będzie nam potrzebny. Jednymi z najbardziej popularnych procesorów są dzisiaj jednostki Intela – i3, i5 oraz i7. Im wyższa generacja, tym nasz laptop czy komputer stacjonarny będzie wydajniejszy, co z pewnością wpłynie na płynną pracę. Taką samą zależność zauważymy w przypadku pamięci RAM – wiadomym jest, że im więcej, tym lepiej. Jeśli jednak komputer ma nam służyć do podstawowych zadań i domowego użytku – nie należy przepłacać za dodatkową ilość RAM-u.

Duże znaczenie jeśli mowa o wydajności ma dysk twardy. Na rynku znajdziemy zarówno dyski HDD, jak i SSD. Te pierwsze są zdecydowanie tańsze. Zazwyczaj posiadają dużą pojemność, ale są przy tym mniej wydajne niż SSD. W codziennym użytkowaniu przekłada się to wolniejsze ładowanie systemu czy aplikacji. Nośniki SSD są o wiele bardziej wydajne – wpływa na to ich szybki odczyt i zapis danych.

Warto również pamiętać o złotej zasadzie – nie zaśmiecajmy dysku twardego programami, których nie używamy i które są nam zbędne. Wystrzegajmy się również magicznych oprogramowań do czyszczenia dysku – wiele z nich na niewiele się zda.

Wydajny komputer to podstawa działania w dzisiejszych czasach. Dbajmy o to, aby można było z niego bezproblemowo korzystać jak najdłużej.